دیدنی های مشهد

دوشنبه 14 اسفند 1396
12:05
مری

روستای بزوشک مشهد

بزوشک روستایی از توابع بخش احمدآباد شهرستان مشهد در استان خراسانبلیط مشهد فروردین 97 رضوی ایران است در جنوب مشهد در دامنه کوه‌های بینالود روستایی بسیار قدیمی به نام بزوشک واقع شده است. سابقه نام روستا باز مشک است، قبلاً در اطراف روستا گل و گیاه می‌روییده است که عطر و بوی خوبی داشتهبلیط کیش تابستان 97 و به همین دلیل بلیط کیش اردیبهشت 97نام باز مشک و اخیراً بزوشک نام گرفته است. بزوشک، روستایی از توابع بخش احمدآباد و دهستان سرجام شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است. بزوشک روستایی است کوهستانی که در مسیر راه بین روستایی فرعی مشهد قرار دارد. این روستا از شمال به روستای سلمان آباد و بازه حور، از جنوب به بلیط مشهد بهار 97جاده ملک‌آباد-باغچه، از غرب به اراضی کشاورزی و روستای مغان محدود می‌شود. این روستا را به اعتبار آثار بلیط مشهد خرداد 97و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی‌ترین روستاهای ایران به شمار آورد.در سفر یه تور مشهد از این روستای زیبا دیدن کنید.

روستای بزوشک مشهد


غار هندل آباد مشهد

هندل آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالغرب بلیط مشهد بهار 97مشهد و در منطقه بلیط مشهد فروردین 97تبادکان قرار دارد. این غار به اوله هم شناخته می شود. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار نیز در فاصله ۱۲ کیلومتری شمالغرب روستا رو به جنوب قرار گرفته است. فاصلة روستا تا غار معادل با دو ساعت راه‌پيمايي است. دهانة غاربلیط کیش تابستان 97، بسيار کوچک و به شکل مربعي به سمت جنوب قرار گرفته است. طول بلیط مشهد خرداد 97غار 90 متر و داراي استالاگميت و استالاکتيت مي‌باشد. درون غار، چشمة آب کوچکي وجود دارد که مردم محليبلیط کیش اردیبهشت 97 به آن جنبة تقدس داده‌اند و مي‌گويند آب آن، آبلة گوسفندان را درمان مي‌کند.بازدید از این منطقه در سفرهای تور مشهد خالی از لطف نیست.

غار هندل آباد مشهد


آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه ربیع در شمال غربی مشهد بلیط مشهد بهار 97در انتهای خیابان خواجهبلیط مشهد فروردین 97 ربیع واقع است این بنا به توصیه شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی‌ ساخته شده است آرامگاه خواجه ربیع مشهد بناى با شکوه و زیبایى واقع در باغى وسیع و مصفا بر کناره راست کشف رود در حاشیه شمالى شهربلیط کیش تابستان 97 مشهد است. مقبره داراى گنبدى به ارتفاع 18 متر با ساقه اى بلند بر روى بنایى چهار ایوانى است که در بیرون هشت ضلعى می نماید. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده بلیط کیش اردیبهشت 97از کاشى هاى زیباى فیروزه اىبلیط مشهد خرداد 97 است. روستایى که باغ آرامگاه خواجه در آن واقع شده «حسین آباد خواجه ربیع» نام دارد و از جمله موقوفات مزار خواجه می باشد. اداره باغ و مزار خواجه ربیع در قرن اخیر بر عهده آستان قدس رضوى است، در حالى که پیش از آن متولى خاص داشته است.در سفر به تور مشهد می توانید از این مکان زیبا دیدن کنید.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد


آتشکده بازه هور مشهد

يكى از كهن ترين نمونه هاى آتشكده بلیط مشهد بهار 97گنبد دارى است كه احتمالا متعلق ببلیط مشهد فروردین 97ه زمان پارتيان است زمينه بناى سنگى موسوم به بازه هور به فاصله هفتاد كيلومترى از جنوب شهر مشهد در ضلع شرقى روستايى به نام رباط سفيد در ابتداى تنگه اى بازه هور واقع است. از نظر لغوى بازه در فارسى درى به قسمتى از ديواره كوه گفته مى شود كه خورشيد از ميانه باز آن بطرز باشكوه و زيبايى طلوع نمايد و شايد نام بازه هور از همين جا باشد. به لحاظ ویژگیهای معماری این بنا نمایانگر بخشی از اجزا و عناصر ساسانی است که آندره گدار آن را به قرن سوم میلادی نسبت داده است. همچنین بلیط کیش تابستان 97عده ای براین باورند بنای سنگی بازه هور آتشکده ای از دوره ساسانی است.بلیط مشهد خرداد 97 این بنا در واقع هسته مركزى یك مجموعه معمارى است به فاصله نزدیكى از این بنا. ویرانه هایى دربلیط کیش اردیبهشت 97 قلعه تاریخى به نام دختر و پسر برفراز بلندى مشاهده مى شود.این مکان یکی از جاذبه های گردشگری تور مشهد به شمار میرود.

آتشکده بازه هور مشهد


[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به به وبلاگ سفر و توریست خوش آمدید است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات